Wszystkim nam miesiąc czerwiec kojarzy się z letnią aurą, w którym można wypocząć w różnych częściach Polski, Europy i całego świata. Kiedy niektórzy z nas będą szykować się na urlop, w Polskim Związku Piłki Nożnej będzie to czas ważnych decyzji i wyborów. 30 czerwca 2025 r. poznamy nowego prezesa PZPN. Więcej na ten temat w dalszej części tekstu. Serdecznie zapraszamy!
Kandydaci na prezesa PZPN
6 czerwca 2025, 10 czerwca 2025, 30 czerwca 2025. Są to trzy kluczowe daty(przynajmniej na teraz) w kontekście Polskiego Związku Piłki Nożnej, a co za tym idzie także piłkarskiej reprezentacji Polski. Wytrawni znawcy futbolu dobrze wiedzą co kryje się właśnie pod wspomnianymi datami. 6 i 10 czerwca Polacy zagrają dwa mecze. Najpierw towarzysko z Mołdawią na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a następnie w Helsinkach z Finlandią w ramach eliminacji przyszłorocznych mistrzostw świata.
Równie istotne, jak mecze reprezentacji z Mołdawią i Finlandią będzie to, co wydarzy się w Warszawie dwadzieścia dni później, czyli 30 czerwca 2025 roku. Właśnie na ten dzień zaplanowane jest Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze. Jego głównym punktem jest wybór nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pierwotnie wybory Prezesa PZPN miały odbyć się w sierpniu, bo wtedy kończy się kadencja obecnego prezesa PZPN, Cezarego Kuleszy. Po wielu rozmowach i konsultacjach zdecydowano się przyspieszyć termin wyborów. Spójrzmy zatem na sylwetki kandydatów na Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Cezary Kulesza – obecny prezes PZPN
18 sierpnia 2021 roku. Warszawski hotel Sofitel Victoria. Szczęśliwe miejsce i czas dla Cezarego Kuleszy. To właśnie tam przy burzy oklasków delegaci PZPN zdecydowali, że nowym prezesem związku zostanie właśnie on, dotychczasowy wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa profesjonalnego.
Kulesza, w przeszłości piłkarz takich klubów jak Gwardia Białystok, Olimpia Zambrów, Mławianka Mława całe życie związany jest z Podlasiem. Po zakończeniu kariery piłkarskiej działał między innymi w przemyśle fonograficznym oraz w nieruchomościach. W 2010 roku został wybrany na prezesa Jagiellonii Białystok, a dwa lata później został członkiem zarządu PZPN.
Warto dodać, że za kadencji prezesa Cezarego Kuleszy piłkarska reprezentacja Polski zagrała na mistrzostwach świata w Katarze w 2022 roku oraz na Euro 2024 w Niemczech.
Kulesza, Cygan, Wojtala – potencjalni kandydaci
Wydaje się, że obecny prezes PZPN ma silną pozycję wyjściową przed nadchodzącymi wyborami. Mimo wszystko w przestrzeni medialnej oprócz Kuleszy pojawiają się także nazwiska Wojciecha Cygana, czy Pawła Wojtali. Do niedawna głównym kandydatem, który mógłby zagrozić Cezaremu Kuleszy był właśnie Wojciech Cygan, jednak ostatnio wzrosły szanse byłego piłkarza, m.in. Widzewa Łódź. Czy będziemy świadkami niespodzianki? O tym dowiemy się niebawem…
Wybory w PZPN – termin i procedura
Wybory prezesa PZPN to obecnie najgorętszy (obok meczów reprezentacji Polski) temat, który rozgrzewa działaczy, kibiców biało-czerwonych, a przede wszystkim sportową opinię publiczną w naszym kraju. Zobaczmy zatem wszystkie szczegóły dotyczące zarówno terminu, jak i przede wszystkim procedury samych wyborów.
Kiedy odbędą się wybory prezesa PZPN?
Jak już podkreślaliśmy powyżej – wybory nowego sternika Polskiego Związku Piłki Nożnej odbędą się ostatniego dnia czerwca. Będzie to miało miejsce dużo szybciej, niż zakładał to ustawowy termin wyborów. Po licznych analizach zdecydowano się przyspieszyć tą procedurę.
Procedura wyboru Prezesa PZPN
Skoro wiemy już kiedy możemy spodziewać się wyboru sternika PZPN, czas poznać procedury, w ramach których ów wybór będzie przebiegał i zostanie on dokonany. Aby móc ubiegać się o kandydaturę na Prezesa PZPN potencjalny kandydat na to stanowisko najpierw musi zebrać minimum 15 rekomendacji. To jednak nie wszystko. Kandydaci muszą zgromadzić po swojej stronie wszystkie lub niemal wszystkie związki wojewódzkie. Koalicja klubów także wchodzi tutaj w grę.
Po zbudowaniu frontu koalicyjnego wokół konkretnego kandydata przechodzimy do kwestii głosowania. Kto bierze udział w głosowaniu?
- 16 wojewódzkich związków piłki nożnej (60 delegatów)
- Kluby Ekstraklasy i I ligi (50 delegatów)
- Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej (3 delegatów)
- Stowarzyszenie Sędziów Piłki Nożnej w Polsce (1 delegat)
- piłka nożna kobiet (2 delegatów)
- Futsal (2 delegatów)
Wybory są bardzo istotne dla przyszłości kadry, ponieważ prezes ma duży wpływ m.in. na wybór trenera, a przed nami eliminacje do Mundialu 2026. Terminarz nie sprzyja Orłom Probierza, także należy to mieć na uwadze.